Modern Arnis

Jedną z cech charakterystycznych filipińskich sztuk walki jest używanie broni od samego początku szkolenia i Modern Arnis nie jest żadnym wyjątkiem. Pierwszą bronią jest rattanowy kij, zwany cane albo baston, który jest różnej długości lecz zazwyczaj ma 71 cm. Uczone są techniki z użyciem jednego i dwóch kijów, z uwzględnieniem form; częścią szkolenia jest obrona bez broni przeciwko kijowi i białej broni (która czasem reprezentowana jest przez kij).

Mówi się, że pierwotnie kij był uważany przez Arnisadorów za święty, dlatego też oczekiwano od nich, że będą uderzać kijem w rękę lub przedramię swojego sparring-partnera a nie w kij. Miało to tę zaletę, że stało się preferowaną metodą w rzeczywistej walce. Zmuszało to przeciwnika do upuszczenia swej broni, przez co stawał się on mniejszym zagrożeniem. Jednakże zniechęcało to wielu potencjalnych ćwiczących, którzy uznali tę metodę treningu za zbyt bolesną i powodującą szkody.

W rezultacie filipińskie sztuki walki stały się zagrożone wyginięciem; w wielu rejonach Filipin bardziej popularne niż rdzenne systemy stały się japońskie sztuki walki, jak Karate czy Judo. Remy Presas zmodernizował metody treningu, dzięki czemu Filipińskie sztuki walki mogły przetrwać. Nauczał on metody uderzania kijem w kij podczas treningu, co stało się bardziej atrakcyjne dla nowoprzybyłych uczniów i umożliwiło nauczanie sztuki walki w systemie szkolnym na Filipinach.

Szkolenie obejmuje samoobronę bez użycia broni (uderzenia, blokowanie, rzucanie itp.), jak również charakterystyczne dla filipińskich sztuk walki techniki pojedynczego i podwójnego kija. Pozostałe aspekty sztuki obejmują espada y daga (miecz i sztylet), sinawali (uderzenia dwoma kijami) i tapi-tapi (locking drills with the stick). Oprócz drillów z partnerem, Modern Arnis obejmuje również wykorzystanie anyo (kata, formy) z kijem lub bez. Nacisk kładzie się na dopasowanie treningu do umiejętności studenta - „sztuka w zasięgu twojej sztuki” (“the art within your art”), płynnego reagowania na zmiany sytuacji podczas walki („flow”) i odpieranie uderzeń przeciwnika wyprowadzając własny cios (tapi-tapi). Praktycy są nazywani Arnisadorami. Oprócz wpływów filipińskich, w systemie pojawiają się również elementy Judo, Karate i Ju-jutsu.

rys. 12 podstawowych uderzeń Modern Arnis

Copyright © 2012 Filipino Arnis De Mano Poland
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Projekt: Anna Puczyńska, Wykonanie: Piotr Hondowicz